Festival <
29. MEZINÁRODNÍ VARHANNÍ FESTIVAL – 01.08. – 19.09.2024

 Devětadvacátý mezinárodní varhanní festival

v Roce české hudby

 Dramaturgie 29. Mezinárodního varhanního festivalu je sestavena s přihlédnutím k letošnímu Roku české hudby. Festival proběhne ve dnech 1. 8. – 19. 9. 2024, vždy ve čtvrtek v 19 hodin a již nyní je možné zakoupit vstupenky v obvyklých předprodejích.

Největší varhany České republiky budou znít pod rukama i nohama výjimečných umělců z Itálie, Francie, Polska, Německa, Rakouska, Dánska a samozřejmě nebude chybět zastoupení českých varhaníků. Již zahajovací koncert přinese zcela nevšední zážitek, kdy budeme svědky koncertu mladého Gabriela Agrimontiho, vítěze jedné z neprestižnějších varhanních soutěží v Haarlemu. Své vystoupení bude korunovat improvizací na Smetanovu Mou vlast.

„Každý umělec zařadil na program svého koncertu dílo českého skladatele, u kterého si letos připomínáme životní výročí narození či úmrtí. Kromě toho nás čeká mnoho zajímavé hudby včetně improvizace na biblický text nebo témata z publika“  láká ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

V Roce české hudby nebude na programu chybět dílo A. Dvořáka, J. Suka, P. Ebena, B. Martinů a L. Janáčka. Ve světové premiéře zazní dílo Jiřího Gemrota, které je určeno klarinetu a varhanám. Jeden koncert bude patřit varhannímu mládí, které pravidelně festival podporuje.  Velkým lákadlem bude jistě vystoupení titulárního varhaníka vídeňského dómu sv, Štěpána Konstantina Reymaiera nebo Karola Mossakowského, který před deseti lety zvítězil v soutěži Pražského jara a nyní je varhaníkem v proslulém pařížském chrámu sv. Sulpicia.

 „Posluchači mají zároveň možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jeho nevšedním interiérem a proslulou akustikou. Umění se dotýká se duše člověka a jeho bytostné potřeby po kráse a harmonii” uzavírá Chřibková.

Během každého koncertu probíhá videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.

Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz, www.bellprague.cz.

Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.czwww.facebook.com/aomvf

Koupit vstupenku