archiv <
28. MEZINÁRODNÍ VARHANNÍ FESTIVAL – OD 3. SRPNA – 21. ZÁŘÍ 2023, KAŽDÝ ČTVRTEK VŽDY OD 19.00 HODIN

 

Tisková zpráva

 Přehlídka světového varhanního umění v bazilice sv. Jakuba v Praze již po osmadvacáté

 

Praha 21. února 2023Již nyní je možné v předprodeji zakoupit vstupenky na sérii unikátních koncertů 28. Mezinárodního varhanního festivalu. Letošní ročník proběhne ve dnech 3. 8. – 21. 9. 2023, vždy ve čtvrtek v 19 hodin.

Největší varhany České republiky rozezní ruce i nohy předních umělců z Velké Británie, Francie, Polska, Itálie, Rakouska, Jižní Korei a samozřejmě nebude chybět zastoupení českých varhaníků. Již zahajovací koncert bude zcela výjimečný účastí světově proslulého Wayna Marshalla, který je vysoce oceňován pro svou muzikálnost a všestrannost jak za dirigentským pultem, tak u kláves.

 

„Každý umělec si vytvořil svůj originální program šitý na míru svatojakubským varhanám, které zazní v celé své barevnosti a osobitosti,“ láká ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

Program letošního ročníku přináší jak skladby klasického repertoáru, tak řadu kompozic málo hraných z pera amerických, kanadských a polských autorů. Nebude chybět ani oblíbená improvizace na daná témata z publika. Připomeneme si 140 let od narození významného českého varhanního skladatele a virtuoza Bedřicha Antonína Wiedermanna uvedením jeho duchovních písní v interpretaci sopranistky Jany Sibery, čerstvé držitelky Thálie. Dva koncerty budou patřit varhannímu mládí, které uspělo v loňském roce na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě. Velkým lákadlem bude jistě vystoupení Francouze Baptista-Floriana Marle-Ouvrarda, který je nejen skvělým varhaníkem, ale i dopravním pilotem.

 

„Posluchači mají zároveň možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jeho nevšedním interiérem a proslulou akustikou. A protože hudba nepotřebuje tlumočníka, jsou tato hudební setkávání všestranně obohacující,“ uzavírá Chřibková.

 

Během každého koncertu probíhá videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.

Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz, www.bellprague.cz. Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.czwww.facebook.com/aomvf

Více o nás

 

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční a Vánoční koncerty. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum, který si klade za cíl zachovat svatojakubské varhany budoucím generacím. Proto Nadační fond nyní zahajuje sbírku na jejich záchranu v podobě jejich celkové rekonstrukce. Jedině tak bude možné zajistit pokračování mezinárodního varhanního festivalu.

varhany_letak_23_2_cs_n3

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

 

 

Kontakt pro média:

E-mail: info@auditeorganum.cz

M: 604208490

www.auditeorganum.cz